Plaga podróbek – uważaj na fałszywe części samochodowe!

Kupowanie tanich części samochodowych przez Internet wydaje się być świetnym pomysłem na oszczędzanie. Niestety, rynek pełen jest elementów podrabianych, które nie dość, że są mało wytrzymałe i szybko ulegają zużyciu, to dodatkowo mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń pojazdu. Kupując podróbki oszczędzasz tylko pozornie!

czesci-zamienne-vs-podrobki.jpg

Części podrabiane a zamienniki.

Podróbek nie należy mylić z zamiennikami. Te drugie przechodzą liczne testy, spełniają wymagane normy jakościowe i wytrzymałościowe oraz posiadają gwarancję producenta. Często wytwarzane są przez marki, produkujące części na pierwszy montaż samochodów – mają więc jakość dokładnie taką samą, jak oryginał. Na rynku dostępne są również tańsze zamienniki, o niższej jakości, jednak posiadające wszelkie niezbędne certyfikaty i gwarancje.

Elementy podrabiane tylko wyglądają jak oryginał – powstają z kiepskich materiałów, nie przechodzą żadnych testów ani certyfikacji. Ich wytwórcy dbają jedynie o jak najwierniejsze odwzorowanie opakowania i oznaczeń, by skutecznie wprowadzić w błąd kupujących.

To, jak kiepskie są tanie części, kupowane przez Internet z niepewnych źródeł, doskonale obrazują testy, przeprowadzone przez markę Blistein, zajmującą się produkcją amortyzatorów, trafiających na pierwszy montaż m.in. pojazdów Mercedesa. Firma zakupiła w Internecie „swój” produkt i sprawdziła jego jakość. Już po odpakowaniu części okazało się, że nie jest ona odpowiednio zabezpieczona, nie ma oznaczeń ani nie dołączono do niej instrukcji. Testy dynamiczne wykazały z kolei, że podróbka posiada jedynie 29% skuteczności oryginału, a po rozłożeniu elementu dodatkowo wyszło, iż nie trzyma on wymiaru.

Skutki stosowania podróbek

To, jaki wpływ podrabiany element będzie miał na Twój samochód, zależy przede wszystkim od roli, jaką spełnia on w aucie. Przykładowo, złej jakości wycieraczka nie doprowadzi raczej do poważnych uszkodzeń – za to słabo będzie czyścić szybę i szybko się zużyje. Podrabiane filtry nie dadzą objawów od razu, jednak ich zbyt duża przepuszczalność, powodująca przedostawanie się zanieczyszczeń do silnika, przy dłuższym użytkowaniu przyspieszy proces zużywania się jednostki napędowej.

Podrobione klocki hamulcowe

Wyobraź sobie sytuację, że podczas przeglądu w Twoim samochodzie, mechanik zakomunikował Ci, że w najbliższym czasie musisz wymienić klocki hamulcowe. Koszt materiału czyli klocków to 100zł. Chcąc zweryfikować cenę serwisu szukasz w internecie i znajdujesz klocki pasujące do Twojego auta za 60zł. Cieszysz się, że możesz zaoszczędzić. Kupujesz część. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku. Otrzymujesz klocki zapakowane w „fabryczne” opakowanie logotyp wytłoczony na części oraz indeks też się zgadza. Po montażu w trakcie użytkowania okazuje się jednak, że w najlepszym razie następuje zbyt normatywne zużycie okładziny lub klocki „piszczą”. Gorzej jeżeli droga hamowania wydłuża się o kilkadziesiąt procent.

Zastosowanie podrobionego oleju

Innym przykładem, który często można zaobserwować to zakup podrobionych olejów. Z racji, częstych wymian oleju w porównaniu do części innych podzespołów, nagminnie jesteś narażony na nieuczciwe praktyki sprzedawców. Olej jest niebywale istotny dla zdrowej pracy silnika w Twoim samochodzie. Odpowiada przecież za smarowanie jednostki napędowej, a także za jej odpowiednie chłodzenie. Zakup dobrej jakości oleju pozwoli Ci na uniknięcie wielu dodatkowych wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Niestety wykrycie podróbki oleju jest równie trudne jak w przypadku części. To co może Cię spotkać przy użyciu niskiej jakości oleju niestety nie wyjdzie od razu. Skutki są odczuwalne nieraz po latach. Podrobiony olej nie spełnia norm API (American Petroleum Institute – Amerykański Instytut Naftowy). W trakcie takich badań bada się między innymi stopień zużycia części silnika (tłoków, cylindrów, pierścieni, zaworów czy łożysk). Istnieje wysokie prawdopodobieństwo zajścia procesu „koksowania” silnika. Jednostka nie będzie miała odpowiednich właściwości smarnych co np. w silnikach turbodoładowanych oraz silnikach o wysokiej ilości KW może objawić się niskim ciśnieniem olejowym.

Podsumowując, stosowanie podróbek jest mocno nieodpowiedzialne. Są one jak tykająca bomba – mogą ulec uszkodzeniu w każdym momencie, co doprowadzić może do groźnego wypadku bądź poważnych zniszczeń w samochodzie. Nie jesteś przecież w stanie laboratoryjnie zbadać właściwości materiału, z których te części czy produkty są wyprodukowane.

Jak ustrzec się przed podróbkami?

Zakup części przez Internet jest szybki i wygodny, jednak wybierając elementy zamienne do samochodu, należy zachować czujność. Okazyjne, bardzo niskie ceny zamienników mogą sugerować, że mamy do czynienia z podróbką – nawet, jeśli zaprezentowany na zdjęciach produkt wygląda identycznie, jak oryginał i zapakowany jest w markowe pudełko! To właśnie wyróżnia „dobre” fałszywki – od oryginalnych części odróżni je jedynie specjalista.

By uniknąć nieświadomego zakupu podrabianych części, korzystaj z usług sprawdzonych, specjalistycznych sklepów motoryzacyjnych. Współpracują one wyłącznie z pewnymi dostawcami, co gwarantuje odpowiednią jakość oferowanych przez nie produktów. Dodatkowo, sklepy te oferują możliwość sprawdzenia kompatybilności elementu zamiennego z Twoim samochodem, na podstawie numeru VIN pojazdu. Warto skorzystać z tej usługi – idealne dopasowanie części jest równie ważne, co jej jakość!