Najpopularniejsze marki na świecie w 2019 roku - poznaj TOP 10!

Decyzja o wyborze marki samochodów dla floty firmowej jest kluczowa, z wielu względów i zdecydowanie nie powinna opierać się wyłącznie o prostą kalkulację kosztów zakupu i utrzymania pojazdów. 

Flota samochodowa, odpowiednio dobrana do potrzeb i charakteru działalności firmy, może znacząco przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku firmy, zwiększając jej konkurencyjność na rynku. Z kolei flota składająca się z ekologicznych pojazdów może podkreślić zaangażowanie przedsiębiorstwa w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój, co jest szczególnie cenione w dzisiejszych czasach.
 

toyota-camry-hybrid-full_tcm-1015-1630324.png

Czynniki do rozważenia przed podjęciem decyzji

Wybór marki samochodów do floty firmowej powinien być poprzedzony dogłębną analizą różnych czynników, które mogą wpłynąć na efektywność i ekonomiczność tej inwestycji. Poznaj  kluczowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę.

Niezawodność i opinie o marce

Niezawodność wybranej marki samochodów ma bezpośredni wpływ na efektywność operacyjną floty. Marki znane z wysokiej niezawodności minimalizują ryzyko przestojów i nieplanowanych wizyt w serwisie, co jest kluczowe dla utrzymania ciągłości działania firmy. Warto przeprowadzić dokładną analizę dostępnych raportów niezawodności, opinii użytkowników oraz wyników testów, by wybrać markę, która najlepiej odpowiada potrzebom biznesowym.

Koszty zakupu i utrzymania

Koszt zakupu pojazdów to tylko część całkowitego kosztu własnej floty. Z ekonomicznego punktu widzenia istotna jest szczegółowa analiza  kosztów utrzymania pojazdów, w tym serwisowania i napraw, oraz zużycia paliwa. Czasem początkowa duża inwestycja  w zakup droższych aut, jest bardziej opłacalna dla firmy, ponieważ auta generują niższe koszty eksploatacji. Porównanie tych kosztów dla różnych marek samochodów pomoże w podjęciu świadomej decyzji.

Dostępność serwisu i części zamiennych

Sprawna obsługa serwisowa i łatwy dostęp do części zamiennych są niezbędne dla utrzymania wysokiej operacyjności floty. Wybierając markę, warto rozważyć, czy w okolicy działalności firmy znajdują się autoryzowane punkty serwisowe i jak szybko można uzyskać niezbędne części zamienne. Opóźnienia w naprawach z powodu braku dostępności części mogą prowadzić do nieplanowanych przestojów i dodatkowych kosztów.

Wartość odsprzedaży

Utrata wartości pojazdu, z powodu jego starzenia się, także wpływa na koszty operacyjne firmy.
Niektóre marki są znane z tego, że ich pojazdy lepiej utrzymują wartość, co może być korzystne przy późniejszej odsprzedaży lub wymianie floty. Analiza historycznych danych dotyczących wartości odsprzedaży różnych marek pomoże w ocenie, które pojazdy będą najlepszą inwestycją w dłuższej perspektywie.

Rozważając te czynniki, możesz podjąć bardziej świadomą i opartą na danych decyzję, która przyczyni się do zwiększenia efektywności i redukcji kosztów operacyjnych floty samochodowej Twojej firmy.
 

Porównanie popularnych marek samochodów

Różne marki oferują różnorodne cechy, które mogą być bardziej lub mniej atrakcyjne w zależności od specyficznych potrzeb Twojej firmy. Poniżej przybliżamy charakterystykę kilku popularnych marek samochodów, które często są wybierane do flot firmowych, uwzględniając ich główne atuty i aspekty, które mogą być istotne przy podejmowaniu decyzji.

Przykłady marek i ich charakterystyka

Znana z niezawodności i trwałości Toyota jest częstym wyborem dla flot firmowych. Marka ta oferuje szeroką gamę modeli, od małych samochodów miejskich po duże SUV-y i VANy. Toyota jest również liderem w segmencie samochodów hybrydowych, co może być atrakcyjne dla firm dbających o ekologię oraz redukcję śladu węglowego i kosztów paliwa.

Ford oferuje szeroki wybór modeli, które są cenione za ich funkcjonalność i komfort jazdy. Firma słynie z solidnych samochodów dostawczych, takich jak seria Transit, która jest popularnym wyborem wśród przedsiębiorstw potrzebujących niezawodnych pojazdów do transportu.

Ceniony za wysoką jakość wykonania i zaawansowane technologicznie rozwiązania Volkswagen jest dobrym wyborem dla firm poszukujących pojazdów, które pozytywnie wpłyną na wizerunek firmy. Modele takie jak Passat czy Golf są często wybierane ze względu na ich wszechstronność i ekonomiczną eksploatację.

Jeśli priorytetem dla Twojej firmy jest luksus i prestiż Mercedes-Benz może być odpowiednim wyborem. Marka ta jest synonimem wysokiej klasy i jakości, a jej modele często są wybierane jako reprezentacyjne pojazdy dla kadry zarządzającej.

Oferuje dobry stosunek jakości do ceny Skoda jest coraz częściej wybierana do flot firmowych. Modele takie jak Octavia czy Superb są cenione za przestronność, ekonomiczność i solidność wykonania.
 

Integracja floty z systemami zarządzania

Współczesne zarządzanie flotą samochodową wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań informatycznych, które usprawniają wiele procesów związanych z eksploatacją pojazdów. Jednym z kluczowych narzędzi, które mogą znacząco przyczynić się do optymalizacji zarządzania flotą, jest oprogramowanie Moto Flota Manager. Narzędzie oferuje szereg funkcjonalności wspierających codzienne działania operacyjne.

Kluczowe funkcjonalności Moto Flota Managera

  • Śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym, pozwala na precyzyjne monitorowanie lokalizacji każdego pojazdu, co jest niezbędne do optymalizacji tras i reagowania w sytuacjach awaryjnych.
  • Zarządzanie przeglądami i konserwacją. System ułatwia planowanie i monitorowanie regularnych serwisów, co przekłada się na dłuższą żywotność pojazdów i mniejszą liczbę nieplanowanych przestojów.
  • Analiza zużycia paliwa. Dzięki szczegółowym danym o zużyciu paliwa, Moto Flota Manager pomaga zidentyfikować obszary potencjalnych oszczędności oraz promować bardziej ekonomiczne nawyki wśród kierowców.
  • Zarządzanie dokumentacją pojazdów. Centralizacja wszystkich dokumentów związanych z pojazdami, od faktur po polisy ubezpieczeniowe, sprawia, że zarządzanie flotą staje się bardziej uporządkowane i efektywne.
     

Monitorowanie i raportowanie z Moto Flota Managerem

System umożliwia generowanie zaawansowanych raportów i analiz, które są fundamentem do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących floty.

Generowanie raportów

Użytkownicy mogą tworzyć szczegółowe raporty dotyczące przebiegu, zużycia paliwa, aktywności kierowców i wielu innych parametrów, co pozwala na głęboką analizę efektywności floty.

Monitorowanie stanu technicznego

Oprogramowanie umożliwia bieżące monitorowanie kondycji pojazdów, co może przyczynić się do szybkiej identyfikacji i rozwiązania potencjalnych problemów technicznych.

Śledzenie wykorzystania pojazdów

Aplikacja pozwala na monitorowanie sposobu wykorzystania pojazdów, co jest kluczowe do zapobiegania ich nieautoryzowanemu użyciu.

Integracja floty z oprogramowaniem Moto Flota jest strategicznym krokiem, który może znacząco przyczynić się do zwiększenia efektywności operacyjnej, poprawy bezpieczeństwa oraz obniżenia kosztów zarządzania flotą samochodową. Dzięki kompleksowemu podejściu do zarządzania, monitorowania i raportowania, Moto Flota staje się nieocenionym narzędziem w rękach menedżerów floty.

Dowiedz się więcej o monitoringu floty