Monitoring floty – dlaczego warto?

Istnieje wiele narzędzi wspomagających zarządzanie firmą. Jednym z nich jest monitoring floty. Jeszcze do niedawna był to system zarezerwowany dla transportu ciężkiego i dużych flot. Dziś nawet firmy z niewielkim parkiem maszyn decydują się na tego typu rozwiązania. Specjalistyczne moduły mogą rejestrować i przesyłać do centrali kilkadziesiąt parametrów samochodu m.in. lokalizację, zużycie paliwa, czas pracy, nagły spadek poziomu paliwa. Zamontowanie systemu monitoringu floty nie tylko pomoże zoptymalizować koszta, czy usprawnić pracę, ale również przyniesie szereg innych korzyści.

Monitoring floty

Wzrost bezpieczeństwa dzięki monitoringowi floty

Właściciele firm często są przekonani, że mają pełny wgląd w pracę swojej floty. Jednak niejednokrotnie dopiero po wprowadzeniu monitoringu floty zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo się mylili. Monitoring floty to zysk zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia pracodawca natychmiast zostanie o tym powiadomiony. Ponad to dzięki lokalizatorowi GPS i przesyłaniu informacji w czasie rzeczywistym łatwiej odzyskać pojazd w przypadku jego ewentualnej kradzieży. Sam kierowca również czuje się bezpieczniej, gdyż w razie nietypowego zdarzenia z samochodem lub towarem dużo łatwiej wyjaśnić sytuację. Wysokie prędkości, dynamiczna jazda oraz kompulsywne zmiany biegów i gwałtowne hamowania mają znaczny wpływ na żywotność pojazdu. Monitoring floty pozwala też w dużej mierze ocenić, czy styl jazdy kierowcy jest odpowiedzialny i bezpieczny.

Spore oszczędności

System pozwala zmniejszać koszty i zwiększać efektywność pracy na kilka sposobów. Dzięki monitoringowi floty pracodawca może na bieżąco nadzorować stan zużycia paliwa oraz przebytą przez pojazd trasę i wprowadzać korekty, jeżeli zajdzie taka potrzeba np. optymalizując pracę. Dużo łatwiej jest także prowadzić rozliczenie czasu służbowego i prywatnego. Dodatkowo floty monitorowane są dużo bardziej przychylnie oceniane przez ubezpieczycieli z powodu zwiększenia bezpieczeństwa samochodów oraz ładunku. Pozwala to firmie sporo zaoszczędzić na składkach. Jest to tym istotniejsze, im większą flotę posiada przedsiębiorca. Monitoring floty może być także kluczem do wydajnego funkcjonowania firmy oraz wspierać nadzór nad wykonywanymi zleceniami.

Monitoring floty wpływa na bezpieczeństwo pracownika i towaru, optymalizację kosztów oraz efektywność posiadanego parku maszyn. Dodatkowo daje pracodawcy pewność, że jego flota wykorzystywana jest z jej przeznaczeniem oraz pozwala szybko zareagować w przypadku pojawienia się sytuacji niepożądanych: kradzieży, wypadku, czy nieuczciwości pracownika. Wszystkie te działania wpływają korzystnie na rozwój firmy, co jest niezaprzeczalnym celem każdego przedsiębiorcy.