Czy opłaca się montować lokalizator GPS do samochodu?

System GPS do samochodu z lokalizatorem GPS, jak nazywany jest monitoring GPS, jest strategicznym elementem każdego zarządzania flotą pojazdów. Dlaczego to tak ważne? Rozwój biznesu opiera się na kontrolowaniu, analizowaniu, zarządzaniu i planowaniu. Aby w sposób rzetelny realizować wszystkie te elementy składowe, należy mieć odpowiednie narzędzia, które pozwalają zarządzać danymi kluczowymi w podejmowaniu decyzji.

Twój biznes w dużej mierze zależy od niezakłóconej mobilności pracowników, których codziennym narzędziem pracy jest samochód firmowy? GPS auto staje się niezbędnym systemem, w który musisz wyposażyć swoją flotę. Bez tego monitoringu zarówno Twoje pojazdy, jak i pracownicy operują w sposób nie do końca skoordynowany, miarodajny i efektywny. System śledzenia pojazdów flotowych pozwala w poprawny sposób agregować, kategoryzować i analizować dane.

Czym jest system GPS?

Podstawą działania GPS w samochodzie jest połączenie z globalnym systemem geolokalizacyjnym (GPS – Global Positioning System). System GPS początkowo został skonstruowany, aby realizować strategiczne zadania Armii Stanów Zjednoczonych. Bardzo szybko dostrzeżono jednak jego cywilny potencjał i rolę, jaką system GPS może odegrać w budowaniu światowej gospodarki. Finalnie, w 1993, globalny system pozycjonowania, został „uwolniony” i przekazany do komercyjnego i cywilnego przeznaczenia. Obecnie na świecie mamy dziesiątki miliardów urządzeń, które korzystają z sieci satelitów krążących cały czas wokół Ziemi.

System lokalizacji pojazdów korzysta właśnie z tego globalnego rozwiązania nawigacji satelitarnej (GPS). Aby można było mówić o dokładnym lokalizowaniu przedmiotu czy pojazdu, lokalizator GPS musi połączyć się minimum z 3 różnymi satelitami (obraz 2D). Gdy urządzenie połączy się z przynajmniej 4 satelitami, wtedy możemy mówić o obrazie 3D (dokładna pozycja wraz z położeniem nad poziomem morza). Warto dodać, że w sposób ciągły działa 28 z 31 satelitów systemu – zawsze kilka z nich pozostaje w procesie naprawy i modernizacji.

Sposoby montażu GPS w samochodzie służbowym

Lokalizator GPS do auta może być zamontowany na kilka sposobów:

 • wpinany w gniazdo zapalniczki lub klemy akumulatora auta – to najtańsza i zarazem najłatwiejsza do usunięcia opcja. Zapalniczka służy wyłącznie jako źródło zasilania modułu GPS. Tego typu urządzenia często są zawodne, ich żywotność jest ograniczona, a profesjonalne zastosowanie – bardzo wątpliwe. Duża rola tzw. czynnika ludzkiego powoduje, że są to również urządzenia generujące informacje o niskim poziomie wiarygodności. Śledzenie samochodu może być w prosty sposób zakłócone lub zupełnie przerwane.
 • wpinany w złącze diagnostyczne OBD samochodu – dzięki temu system GPS potrafi nie tylko podawać pozycję, ale i czerpać określoną liczbę różnorodnych danych z komputera pokładowego samochodu. Zawodnym elementem tego rozwiązania jest ponownie: łatwość, z jaką można lokalizator GPS odnaleźć (oczywistość miejsca) oraz wymontować. Lokalizatory GPS montowane w ten sposób dają duże pole do manipulacji otrzymywanymi danymi i nie zabezpieczają odpowiednio interesów właściciela i użytkownika pojazdu.
 • montowany indukcyjnie w szynę CAN pojazdu to najtrwalsze, stabilne i bezpieczne rozwiązanie. System GPS do samochodu oparty na nadajniku i odbiorniku GPS wpinanym indukcyjnie w szynę CAN jest niewidoczny i bardzo trudny do usunięcia. Montaż lokalizatora realizowany jest bez utraty fabrycznej gwarancji przez wykwalifikowanego technika i zapewnia stabilny pobór danych z pojazdu. Zabezpiecza monitorowane mienie w sposób najbardziej kompleksowy, dostarcza rzetelnych danych i zapewnia wysoką dokładność. System monitoringu car-parku z nadajnikiem GPS zainstalowanym w ten sposób jest objęty ochroną i opieką zarządczą w najbardziej zaawansowanym stopniu.

Ile kosztuje GPS dla flot? 

Decydując się na wybór rozwiązań systemowych zawierających sprawdzanie lokalizacji GPS, warto przeanalizować kilka parametrów ofert:

 1. Cena, w tym Abonament GPS. Umowa na świadczenie usług GPS z reguły podpisywana jest na 36 miesięcy. W skład opłat, które mogą dotyczyć Twojej floty, wchodzą również: koszty instalacji, koszty przełożenia lokalizatora GPS z jednego do drugiego pojazdu, koszty wdrożenia, koszty szkoleń produktowych, koszty obsługi posprzedażowej, koszty demontażu itd. Na łączne koszty użytkowania systemu auto GPS składa się bardzo wiele czynników – warto mieć je na uwadze przy zestawianiu ze sobą konkurencyjnych ofert. Jednak cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym.
 2. Pochodzenie i rozwój oferowanej technologii – warto sprawdzić, czy oferowane rozwiązania są cały czas wspierane i rozwijane zgodnie z wymaganiami rynku. Czy nadajniki oraz system są autorskim rozwiązaniem firmy? To ważne w kontekście rozwoju. Autorskie systemy mają największą szansę na szybki rozwój i ulepszenia. Dotyczy to m.in. profesjonalnych lokalizatorów, o coraz mniejszych, kompaktowych wymiarach czy aplikacji na smartfony pozwalających zdalnie śledzić trasy przejazdu w czasie rzeczywistym.
 3. Ekosystem oferowanych usług oraz skalowalność systemu – opłaca się sprawdzić, czy możemy z czasem rozszerzyć portfel usług o standardowe narzędzia do wspierania floty, takie jak: E-toll, Sent GEO, cyfrowy tachograf wspomagający pomiar czasu pracy, moduły ecodrivingu, dekarbonizacja floty, zarządzanie zadaniami itp..
 4. Wsparcie posprzedażowe i gwarancja – jak wygląda gwarancja na system i technologię? Jaki jest czas reakcji zespołów technicznych na zgłoszenie i czy oferowane są darmowe szkolenia produktowe? Jak wygląda praca biura obsługi klienta oraz proces realizacji zgłoszenia?
 5. Renoma i stabilność dostawcy – tu znaczenie będzie mieć opinia o firmie, otrzymane na rynku wyróżnienia, wielkość obsługiwanej floty, historia rozwoju i zasięg.

Wybór dostawcy usług GPS - czy ogólnie: telemetrii BIG DATA, powinien być poprzedzony solidną analizą potrzeb oraz rozeznaniem na rynku.

Co dzięki temu osiągnie menadżer floty i właściciel firmy?

gps-do-samochodu-system-gps-do-auta-2.jpgLokalizator GPS to jedna z głównych funkcji, jakie powinien mieć współczesny system telemetrii, który jest nieodłącznym elementem technologicznego wyposażenia każdego menadżera floty. Na bazie lokalizacji samochodu można realizować jedynie proste raportowanie i monitoring. Natomiast połączenie funkcji GPS z nowoczesnym systemem teleinformatycznym umożliwia również odczyt danych pochodzących z komputera pokładowego i wielowarstwowe kategoryzowanie i prezentowanie informacji.

Aby w sposób nowoczesny zarządzać flotą i pracownikami, niezbędne stają się kompleksowe systemy monitoringu GPS floty, które w sposób dyskretny, trudny do usunięcia i bezpieczny podłączono na stałe do źródła danych o pojeździe. Informacje płynące z takiego systemu pomagają realizować kluczowe zadania dla utrzymania rentowności firmowego car parku:

 • redukcja kosztów i zarządzanie portfelem wydatków,
 • optymalizacja procesów biznesowych,
 • wzrost bezpieczeństwa kierowców,
 • dekarbonizacja floty – redukcja emisji CO2. 

System telemetryczny jest połączeniem systemu GPS (geolokalizacja) z rozwiązaniami informatycznymi. Najskuteczniej ze współczesnymi wyzwaniami związanymi  z zarządzaniem flotą radzi sobie system telemetryczny BIG DATA, który potrafi również agregować i segmentować dane z innych źródeł: firmowego CRM, systemu dostawcy kart paliwowych, systemu dostawcy usług CFM itd.
GPS do samochodu w firmie to jedna z koniecznych i kluczowych inwestycji. Zarządzanie pojazdami w oparciu o stabilne dane, dostarczane w czasie rzeczywistym, pozwala efektywnie wykorzystywać firmowe zasoby. To rozwiązanie dla firm, które nie tylko chcą montować nadajnik GPS do samochodu służbowego, by uchronić go przed kradzieżą, ale które chcą wykorzystać pełen potencjał danych do podnoszenia jakości, efektywności i rentowności pracy.