Firma zarządzana poprzez dane – GPS dla flot to podstawa

GPS dla flot i monitoring pojazdów wspomagają zarządzanie przez dane

Rozwijanie biznesu w dzisiejszych czasach musi opierać się na rzetelnych danych. Trafne i uzasadnione ekonomicznie decyzje mogą być podejmowane jedynie na podstawie rzetelnej analizy. Odnosi się to również do zarządzania flotą pojazdów w firmie – jeżeli chcesz zachować mobilność pracowników w ramach określonego budżetu i poziomu rentowności, monitoring GPS dla flot staje się obowiązkowym wyposażeniem.

Trendy w biznesie – rozwój firmy oparty na danych 

Dane odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu prywatnym i biznesowym. Miliardy urządzeń dziennie gromadzą informacje, które w odpowiedni sposób pozyskane, skategoryzowane i przeanalizowane pozwalają w sposób trafny podejmować decyzje. Thierry Breton, Członek Komisji Europejskiej, oficjalnie szacuje, że do 2025 na świecie zostanie wygenerowanych 175 zettabajtów danych (175 tryliardów bajtów). Liczba nie do wyobrażenia, ale pokazuje skalę, jaką dane w każdym aspekcie naszego życia.

Biznes prowadzony na podstawie przeczuć, emocji czy wyłącznie własnych doświadczeń nie ma racji bytu w obecnych czasach. Dane to podstawa biznesu, a przewagę zyskują ci, którzy w swoich firmach wykorzystują systemy do ich analizy i obróbki. Jednym z takich systemów jest GPS dla flot. Tym potocznym mianem określa się systemy monitoringu aut firmowych, które m.in. wykorzystują technologię GPS jako jedno z wielu źródeł danych.
Światowa epidemia COVID-19, niepokoje geopolityczne za wschodnią granicą, rosnąca dynamika zmian gospodarczych w Polsce i na świecie jasno pokazują, że długofalowe planowanie straciło swoją dotychczasową rolę. Jeżeli chcesz prowadzić biznes elastycznie reagujący na wyzwania ekonomiczne, musisz uzbroić się w kilka scenariuszy krótko- i średnioterminowego działania. Najlepszą metodą na utrzymanie twojej firmy i floty na akceptowalnym poziomie kosztów i funkcjonalności jest monitoring floty, który pozwala na sprawne zarządzanie taborem, serwisem i zasobami. Dane pozwolą Ci nie tylko przetrwać, ale i rozwijać się nawet w najtrudniejszych warunkach branżowych.

monitoring floty

GPS Tracker – wiedza o lokalizacji pojazdów w czasie rzeczywistym

Globalny system pozycjonowania (Global Positioning System) od blisko 30 lat udostępniony jest do celów cywilnych. Powstał na cele Armii Stanów Zjednoczonych, jednak ze względu na swoje oddziaływanie na globalną gospodarkę, szybko stało się jasne, że powinien być nie tylko ogólnodostępny, ale i musi być podstawą każdego biznesu (nie tylko firm transportowych, ale wszędzie tam, gdzie pojawia się flota samochodów). GPS to rozbudowana siatka satelitów krążących na orbicie okołoziemskiej wraz z nadajnikami umieszczonymi na powierzchni naszej planety. Dzięki temu twoje pojazdy są połączone ze światowym systemem pozycjonowania, a ty masz dostęp do dokładnej lokalizacji swoich zasobów. Możliwość śledzenia i monitorowania zabezpiecza interes firmy, umożliwia wzrost efektywności codziennego wykorzystania aut i wydajności floty.

GPS tracker, urządzenie odpowiadające bezpośrednio za połączenie systemu monitoringu GPS floty, powinno być w sposób trwały, bezinwazyjny i dyskretny zainstalowane w pojeździe. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko manipulacji danymi i celowego wyłączenia odbiornika/nadajnika. Lokalizacja twojej floty pomoże Ci zarządzać personelem i taborem w czasie i przestrzeni. Możesz ustawiać geostrefy, będące określonymi na mapie obszarami o dowolnym rozmiarze i kształcie, który definiuje i weryfikuje miejsce wykonywania zadań pojazdu i jego tras. Geostrefy pozwalają zarządzać pojazdami, personelem i efektywnością zadań firmowej floty na podstawie aktywności w zdefiniowanych obszarach. Położenie pojazdów dzięki zastosowaniu lokalizatora umożliwia poprawne identyfikowanie i raportowanie statusu podróży. Odpowiednio dobrany zestaw zarządzania flotą daje możliwość monitorowania i raportowania wykorzystania pojazdu w trybie prywatnym i służbowym w celach analitycznych, zarządczych i księgowych.

Zarządzanie flotą dla optymalizacji kosztów

Głównym zadaniem systemu GPS dla flot jest generowanie oszczędności przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu zdolności operacyjnych samochodów oraz personelu. Jakie korzyści płyną z jego wykorzystania w twojej flocie samochodowej?

Rzetelne dane w czasie rzeczywistym

GPS tracker, będący częścią systemu monitoringu pojazdów, ma zapewnić nieprzerwany strumień danych, na podstawie którego podejmowane są rzetelne decyzje o redukcji kosztów paliwa, serwisu, płynów eksploatacyjnych. System GPS pomaga również poprawić efektywność procesów biznesowych poprzez ich digitalizację i odpowiednią priorytetyzację. Dane to podstawa do raportowania, kontroli i planowania na każdym szczeblu firmy.

Oszczędność czasu i zasobów

Nowoczesne i obecnie dostępne na rynku rozwiązania GPS dla flot dają również bardzo rozbudowane możliwości kontroli zużycia paliwa, redukcji CO2 (dekarbonizacja) oraz profilowania kierowców (zwiększenie bezpieczeństwa i redukcja szkodowości). Nie do pominięcia jest również czynnik prewencyjny – sam fakt wyposażenia samochodów firmowych w system GPS dla flot skłania kierowców do modyfikacji ich stylu jazdy, zachowań i nawyków. Mniej niebezpiecznych zachowań na drodze i bardziej defensywna jazda wpływają pozytywnie na redukcję kosztów łącznych użytkowania pojazdów (TCO).

Lepsza komunikacja i kontrola

Skalowalne rozwiązania GPS dla flot, jak powszechnie nazywane są rozwiązania telemetryczne dla firm, pozwalają również agregować w ramach jednego systemu funkcje rozliczeń opłat drogowych (E-toll), Sent GEO, tachografu cyfrowego czy wielopłaszczyznowego zarządzania zadaniami i komunikacją z kierowcami czy systemem transportowym.

Monitoring GPS tylko z uznanym i rozwojowym systemem

Najpopularniejsze i najbardziej uznane na rynku systemy przeznaczone dla flot oferują, oprócz stabilnej technologii, całodobowe wsparcie Klienta oraz bardzo rozbudowane programy szkoleń produktowych. Najlepsi dostawcy dostarczają nie tylko efektywną technologię, ale i niezbędne wsparcie analityków oraz techników. Wybierając swojego dostawcę GPS floty, upewnij się, że wybór swój dyktujesz nie ceną abonamentu, ale pogłębioną analizą możliwości, jakie możesz uzyskać dzięki telematyce. Każdy raport może dać twojej flocie pojazdów i całemu biznesowi wiedzę i idącą z nią w parze oszczędność.